עיצוב גרפי לצלמים – הכלים שכדאי להכיר

עיצוב גרפי, הוא פעילות חיונית כיום בתחומים עסקיים רבים. בין חומרי הגלם הרבים שבהם מטפלים אנשי הגרפיקה, בולטים כיום במיוחד הצילומים וכמו שאומרים, "תמונה אחת שווה אלף מילים". עם זאת, לא כל התמונות מושלמות בפני עצמן וגם אלה שבאיכות הגבוהה ביותר, לא תמיד מתאימות בדיוק למוצר העסקי הסופי, שבו הצילום אמור להשתלב. מסיבות אלה ואחרות, עיבוד צילומים נדרש באופנים שונים, גם למעצבים גרפיים וגם לצלמים. אילו כלים לעיצוב גרפי, כדאי להם במיוחד להכיר?

כלים לכל מטרה

מטרות שונות של העיצוב הגרפי, עשויות לדרוש שימוש בכלי עזר שונים. למרבה המזל, מאחר שמדובר בנושא וותיק מאוד, יש עבורו כיום מבחר רחב של פתרונות מבחינה זו, כולל לצרכים מיוחדים מאוד. לדוגמא, הכלים באתר websiteplanet עבור עיצוב לוגו, כולל כל הדרוש לשילוב צילומים.

כלים לעיצוב גרפי

עריכת צילומים

עריכת צילומים היא בין הפעילויות העיקריות, בעיצוב גרפי בו מעורבים צילומים. ישנן תוכנות גרפיקה רבות שנותנות לכך מענה, בדרך כלל עבור גרפיקה בפורמטים רבים ולא רק עבור צילומים. מוצרים אלה, מגיעים בקשת רחבה של מחירים ויכולות. GIMP (GNU Image Manipulation Program) למשל, היא תוכנת עריכה גרפית חינמית, בסיסית ביכולותיה אך איכותית ובולטת. Adobe Photoshop היא ברמה גבוהה יותר ואכן, היא התוכנה הנפוצה ביותר מסוגה. אופציה מתקדמת ויקרה יותר, היא חבילת הכלים Adobe Photoshop Lightroom.

כלי גרפיקה וקטורית

גרפיקה וקטורית הופכת תמונה רגילה, לכזו שניתן להציג בכל גודל, ללא אפקט הטשטוש שמוכר מהגדלת תמונות ממוחשבת. Adobe Illustrator היא דוגמא בולטת לכלי שמאפשר להפיק תמונות מסוג זה, מצילומים רגילים ומחומרי גלם גרפיים נוספים.

תבניות מוכנות

במקרים רבים, התוצר הסופי אליו שואף הלקוח, יהיה תוצר של שיתוף פעולה בין כמה אנשי מקצוע, בהם צלם וגם מעצב גרפי. עם זאת, לעתים בעל מקצוע אחד יעשה את הכל. במקרה כזה, עשויות לסייע לו תבניות מוכנות מראש, של צילומים וטקסט ביחד. זאת, בהתאם לסוג התוצר שמעוניינים להפיק. למשל פרסום למוצר, הזמנה או תפריט במסעדה.

אתרי תמונות

לעתים, גם צלמים מקצועיים זקוקים להשיג במהירות צילומים שגרתיים. לשם כך, יש אתרי צילומים מהם ניתן להוריד צילומים ללא פגיעה בזכויות יוצרים. מדובר בצילומים לשימוש חופשי בעקבות סיבות שונות, דוגמת ויתור של הצלמים על זכויות כאלה או שמדובר בצילומים ישנים מאוד. אפשרות נוספת, שמספקת צילומים מקצועיים יותר ובמבחר משופר, היא להיעזר באתרי צילומים שמציעים למקצוענים מנוי קבוע, להורדת כמויות גדולות במחירים נוחים.

לסיכום

הן מקצועני גרפיקה והן מקצועני צילום, יימצאו שכלי עזר כאלה מספקים לרוב יכולות שעונות כמעט לכל צורך. למעשה, לרוב לא מתקרבים אפילו למיצוי היכולות שגלומות בכלים כאלה. עם הניסיון המצטבר, כל אחד מהם עשוי להתגלות עם הזמן, כ"מכרה זהב" של אפשרויות.